Łokieć

Łokieć tenisisty

arthritis_tennis_elbowŁokieć tenisisty jest najczęstszą dolegliwością występującą w okolicy łokcia. Cierpią na nią osoby aktywne sportowo jak i te, które ze sportem nie mają nic wspólnego. Pomimo nazwy wcale nie dotyczy to w większości graczy a bardziej tych u których charakter pracy zmusza do wykonywania powtarzających się ruchów prostowania palców i nadgarstka.

Czym jest ta kontuzja?

„Łokieć tenisisty” – epikondylopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Kontuzja dotyczy okolicy zlokalizowanej po bocznej stronie łokcia a dokładnie przyczepu mięśni prostowników nadgarstka do kości ramiennej. Pojawia się gdy dochodzi do problemów z ich ścięgnami. Najczęściej uszkodzeniom ulegają ścięgna mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka (łac.: extensor carpi radialis brevis). Dolegliwości spowodowane są przez proces degeneracyjny na skutek powtarzających się mikrourazów. Proces ten zachodzi gdy mikrouszkodzenia ścięgna nie goją się w sposób prawidłowy.

Objawy

Do najczęstszych objawów łokcia tenisisty należą:

 • ból uciskowy przyczepu i ścięgna po bocznej stronie łokcia – nadkłykieć boczny kości ramiennej oraz 1-2 cm poniżej
 • ból przy wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego (otwieranie drzwi, uściśnięcie dłoni, mycie zębów)
 • ból przy ruchach prostowania i odwracania nadgarstka przeciw oporowi
 • osłabienie siły ręki

Przyczyny wystąpienia dolegliwości

Za przyczynę wystąpienia kontuzji uznaje się wykonywanie powtarzających się ruchów prostowania i odwracania nadgarstka. Pierwszą grupą osób predysponowanych do wystąpienia problemu są pracownicy biurowi dużo piszący na klawiaturze. Drugą grupą są osoby wykonujący prace fizyczne takie jak hydraulicy, stolarze, malarze. Dolegliwości mogą dotyczyć także muzyków szczególnie pianistów.

Problem dotyczy również sportowców uprawiających takie dyscypliny jak tenis i squash. U jednych jak i u drugich najczęstszą przyczyną wystąpienia dolegliwości są błędy techniczne wykonywania odbić oraz przeciążenie mięśni.

Przyczyny łokcia tenisisty:

 • przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka spowodowane powtarzającymi ruchami  prostowania przeciwko oporowi lub na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów wymagających dużej siły chwytu
 • słaby backhand przy grze w tenisa lub squasha – połączony ze zgięciem dłoniowym nadgarstka
 • nieczyste uderzenia piłki – powodujące ruchy obrotowe rakiety trzymanej w dłoni
 • niewłaściwe trzymanie rakiety oraz zbyt mocny chwyt
 • złe dopasowanie rakiety (rakieta ze zbyt małą główką dla początkujących, zbyt duża lub za mała rączka rakiety, duża waga rakiety, zbyt duże napięcie naciągu)
 • brak odpowiedniego odpoczynku pomiędzy kolejnymi treningami

Wszystkie wyżej wymienione aspekty mogą bezpośrednio wpływać na wystąpienie łokcia tenisisty. Wiek powyżej 35 roku życia również predysponuje do pojawienia się kontuzji. Najczęściej dotkniętą tą kontuzją zostaje ręka dominująca. Płeć nie ma wpływu na występowanie dolegliwości, zarówno u kobiet jak i mężczyzn mogą występować dolegliwości z taką samą częstotliwością.

Diagnoza

Diagnozę postawić można na podstawie badania przeprowadzonego przez lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę. Czułym badaniem dodatkowym potwierdzającym chorobę jest badanie USG w którym ocenia się czy i w jakim stopniu uszkodzone są ścięgna dzięki czemu planuje się odpowiednie leczenie i orientacyjny czas powrotu do sprawności. Ponad 90% chorych dobrze reaguje na leczenie rehabilitacyjne prowadzące do pełnego wyzdrowienia. Okres rehabilitacji twa od 6 do 12 tygodni. Rzadko w niektórych przypadkach konieczne jest podanie iniekcji w ostateczności leczenie operacyjne.

Leczenie

Łokieć tenisisty może pojawić się na skutek urazu lub bez wyraźnej przyczyny wówczas jest to wynikiem sumowania się mikrourazów występujących przez dłuższy okres czasu.

Na początku na bolące miejsce można stosować lód. Wskazany jest odpoczynek oraz unikanie czynności prowokujących ból. Można wspomagać się również opaskami uciskowymi na przedramię zakładanymi poniżej miejsca bólu.

Jeśli te kroki nie pomogą a bólu utrzymuje się powyżej dwóch tygodni należy podjąć odpowiedni program rehabilitacji.

Co robić jak zacznie boleć:

 • odpoczynek
 • chłodzenie (ok. 5 min)
 • ćwiczenia wzmacniające i rozciągające
 • specjalistyczny program rehabilitacji

Krzysztof Dymel

Łokieć golfisty

Łokieć golfisty jest podobną kontuzją do łokcia tenisisty lecz dotyczącą wewnętrznej strony łokcia. Podobnie również jak łokieć tenisisty nie dotyczy jedynie osób grających w golfa a osób które wykonują powtarzające się czynności związane z pracą mięśni zginających nadgarstek.

Objawy:

 • Ból nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej
 • Osłabienie mięśni nadgarstka
 • Ból przy forsownym zginaniu nadgarska
 • Ból podczas pronacji przedramienia (rotacji nadgarstka do wewnątrz)

Przyczyny powstania kontuzji:

Łokieć golfisty czyli epikondylopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej spowodowana jest powtarzającymi się ruchami zginania nadgarstka. Nadmierna praca mięśni zaangażowanych w ten ruch powoduje ich przeciążenie a dokładnie mikrouszkodzenia ich ścięgien i przyczepów oraz do nieprawidłowego ich wygojenia. Najbardziej dotyczy to dwóch mięśni czyli zginacza promieniowego nadgarstka oraz mięśnia nawrotnego obłego. Mięsień nawrotny obły dodatkowo odpowiedzialny jest za ruch pronacji przedramienia czyli rotacji nadgarstka do środka.

Diagnoza:

Diagnozę najczęściej można postawić na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego. Jeśli wymaga tego sytuacja diagnostykę można rozszerzyć o badanie USG.

Leczenie:

Co może zrobić Pacjent aby zmniejszyć dolegliwości?

 • Chłodzenie (cold pack 5-10 min 3-4 razy dziennie)
 • Odpoczynek
 • Opaski kompresyjne
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Bardzo ważnym elementem rehabilitacji jest unikanie czynności które wywołują dolegliwości bólowe. Na jakiś czas należy ograniczyć czynności angażujące mięśnie odpowiedzialne za wystąpienie tej dolegliwości. Aby kontuzja nie powróciła należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przedramienia i nadgarstka.

Krzysztof Dymel